جنجال، بر سر یک نامه یا استعفای سه صفحه ای

به گزارش وبلاگ مسافرت، یک رسانه عربی به نقل از مقامات عراق اعلام نموده که رئیس جمهور عراق درخواست رسمی استعفا نداده است.

جنجال، بر سر یک نامه یا استعفای سه صفحه ای

به گزارش خبرگزاری وبلاگ مسافرت، روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی گزارش داد: این اظهار نظر بشیر الحداد، معاون رئیس مجلس عراق به منزله عقب نشینی او از اظهارات روز آدینه اش به رسانه های محلی است که گفته بود، نامه ای که برهم صالح، رئیس جمهوری عراق روز پنج شنبه به مجلس ارائه کرد به منزله استعفای او بوده و او بعد از یک هفته اگر آن را پس نگیرد، مستعفی قلمداد می گردد.

الحداد در بیانیه ای تاکید نمود: نامه رئیس جمهوری به ریاست مجلس عراق بیانیه ای برای بیان موضع بوده و نه درخواست رسمی برای استعفا.

او اضافه نمود: آنچه صالح در نامه اش مطرح نموده تفسیر فشارهایی موجود بر او و آمادگی اش برای استعفا به دلیل خفقان سیاسی و عدم توافق بر سر نامزد نخست وزیری بوده که بحران واقعی پیچیده فضای سیاسی کشور را در پی داشته است.

الحداد از همه گروه ها خواست راه منطق، عقل و درایت را برای دور نگه داشتن کشور از فاجعه و مسائل بیشتر در پیش بگیرند.

این مقام مجلس عراق گفت: رهبران سیاسی و روسای فراکسیون ها و احزاب ملی باید با رئیس جمهوری در زمینه معین نامزد بزرگترین فراکسیون مجلسی طبق داده های مرحله های کنونی و ادامه تظاهرات مردمی در بغداد و تعدادی از استان ها همکاری نمایند.

او بر لزوم اینکه نامزد مورد نظر مورد رضایت و پذیرش مردمی قرار بگیرد و انتخابش براساس توافق سیاسی و منافع عالی ملی کشور به ویژه در مرحله کنونی و بحران سیاسی کشور باشد، تاکید نمود.

نامه 3 صفحه ای رئیس جمهور عراق چه بود؟

صالح در نامه خود در روز پنج شنبه گفته بود، اگر اختیار مخالفت با نامزدهای نخست وزیری را که مورد تایید تظاهرنمایندگان نیستند را نداشته باشد، ترجیح می دهد استعفا کند.

صالح در نامه خود به مجلس ذکر نموده بود، از پذیرش نامزد ائتلاف البناء یعنی اسعد العیدانی، استاندار بصره برای تشکیل دولت آینده معذور است. این موضع گیری خشم گروه های سیاسی عضو ائتلاف البناء را در پی داشت.

او در نامه مکتوبی به ریاست مجلس نوشت، دلیل این کار را دریافت چند نامه متناقض از مجلس عراق در خصوص معین فراکسیون اکثریت بیان کرد و گفت که مجلس موظف است که در خصوص این درخواست وی تصمیم گیری کند.

نوید بهروز خبرنگار شبکه العالم در بغداد در توضیح جرئیات مربوط به اعلام آمادگی برهم صالح رئیس جمهور عراق برای استعفا گفت: اعلام آمادگی برهم صالح برای استعفا برای ناظران و دنبال نمایندگان تحولات عراق، غافلگیر نماینده و ناگهانی نبود.

وی توضیح داد: چند وقتی است نشانه ها و اشاره های تلویحی از سوی منابع نزدیک به ریاست جمهوری عراق دریافت می گردد که برهم صالح برای تقدیم استعفای خود آماده است. دلایل استعفا نیز برای محافل سیاسی و ناظران قابل پیشبینی و تقریبا واضح است. در حال حاضر مبارزه ای در خصوص دو موضوع نامزد نخست وزیری و فراکسیون اکثریت بین فراکسیون البناء و ریاست جمهوری در جریان است. از یک سو فراکسیون البناء خود را فراکسیون اکثریت می داند و در چندین نامه به رئیس جمهور از او خواسته است این فراکسیون را به عنوان فراکسیون اکثریت به رسمیت بشناسد. اما بر اساس منابع نزدیک به فراکسیون البناء و نمایندگاه این ائتلاف، رئیس جمهور کوشش می کرد توپ را یک بار در زمین مجلس و بار دیگر در زمین دادگاه فدرال بندازد.

برهم صالح رفت

این در حالی است که روز گذشته سایت شبکه روسیا الیوم به نقل از رسانه های عراقی گزارش داد، برهم صالح، رئیس جمهوری عراق در 22 دسامبر وارد دور تازه مذاکرات برای مکلف کردن نامزدی جدید جهت پست نخست وزیری عراق به جای عادل عبدالمهدی شد به طوریکه او از روز دوم فعالیت های چهارمین کنگره حزب اتحادیه میهنی کردستان باز ماند.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "جنجال، بر سر یک نامه یا استعفای سه صفحه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنجال، بر سر یک نامه یا استعفای سه صفحه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید