خبرنگاران کرونا 90 درصد فعالیت بیمارستانی مازندران را اشغال کرد

به گزارش وبلاگ مسافرت، ساری - خبرنگاران - رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران نسبت به شوخی انگاری بیماری کرونا هشدار داد و گفت که در حال حاضر تا 90 درصد فعالیت های بیمارستانی استان به اشغال این بیماری درآمده است.

خبرنگاران کرونا 90 درصد فعالیت بیمارستانی مازندران را اشغال کرد

دکتر سید عباس موسوی روز یکشنبه در گفت و گوی تلفنی با خبرنگار وبلاگ مسافرت در ساری اضافه نمود : متاسفانه با وجود هشدارهای مختلف ، همچنان مردم استان خطر شیوع ویروس کرونا را جدی نمی گیرند و این شوخی انگاری می تواند دوره کنترل را افزایش دهد.

وی گفت : شوخی انگاری مردم نسبت به هشدارها و برنامه های قرنطینه خانگی در استان مازندران باعث شده هر روز آمار مبتلایان قطعی به ویروی کرونا در استان فرایند صعودی داشته باشد.

وی اضافه نمود : در حال حاضر به دلیل فرایند صعودی سرعت انتقال و افزایش آمار مبتلایان تا 90 درصد از فعالیت های بیمارستانی برای خدمات سانی به بیماران کرونایی اختصاص داده شد و تداوم این فرایند حتی می تواند خدمات رسانی به این بیماران را نیز تحت شعاع قرار دهد.

وی راه چاره اصلی برای مقابله با ویروس کرونا را رعایت قرنطینه خانگی برای قطع کردن زنجیره انتقال بیان نمود و بار دیگر از مردم استان مازندران خواست تا این هشدارها را برای سلامت خود و خانواده هاشان جدی بگیرند.

نامشخص بودن چگونگی ابتلا در 87 درصد بیماران مازنی

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران همچنین گفت که آنالیز ها نشان می دهد که 87 درصد از افرادی که در این استان تا به امروز ابتلا به ویروس کرونا در آنها قطعی شده، از چگونگی ابتلا به این ویروس در خود آگاه نیستند و این موضوع بیانگر جدی بودن خطر ابتلا و ضرورت اجرای برنامه قرنطینه خانگی است.

دکتر موسوی یکی دیگر از دلایل جدی بودن خطر ابتلا به کرونا را ظاهر نشدن علائیم بیماری در 80 درصد از مبتلایان دانست و گفت : پیش بینی می گردد بین 60 تا 80 درصد از افراد مبتلا به ویروس کرونا علایم ظاهری نداشته باشند، ولی همچنان به عنوان یک فرد ناقل می توانند افراد دیگر را در معرض خطر قرار دهند.

وی اضافه نمود : در چنین شرایطی تنها راه چاره برای شکست ویروس کرونا عمل کردن به شرایط قرنطینه خانگی با رعایت خود مراقبتی است و چنانچه این طرح جدی گرفته نگردد ، مردم باید در انتظار روزهای سختتری از لحاظ ابتلا باشند.

تایید کمبود بعضی تجهیزات و فضای بیمارستانی

رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در پاسخ به پرسشی در باره کمبود امکانات و حتی تخت بیمارستانی برای بیماران مشکوک در مازندران گفت : کمبود تجهیزات و امکانات بیمارستانی و حتی فضا به دلیل ازدحام مراجعه کنندگان و فرایند رو به رشد آمار مبتلایان امری عادی نه تنها برای استان که برای کشورهای توسعه یافته فراوری کننده این تجهیزات بیمارستانی است.

دکتر موسوی اضافه نمود : در هر صورت امکانات و تجهیزات و فضای بیمارستانی ما در داخل کشور و به طبع در استان مازندران با محدودیت های جدی روبرو است و راه چاره غلبه بر این کمبودها رعایت هشدارهاست و چنانچه این هشدارها جدی گرفته نگردد، قطعا ما در روزهای آینده در زمینه تجهیزات و فضای بیمارستانی مشکلاتمان بیشتر می گردد.

وی بار دیگر به مردم استان مازندران توصیه کرد در خانه بمانند و صرفا برای خرید مایحتاج ضروری آن هم به صورت انفرادی از منزل خارج شوند تا زمینه قطع زنجیره انتقال این ویروس فراهم گردد.

تاثیر کم دستکش و ماسک در واگیری

رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در پاسخ به پرسش خبرنگار ما در باره کمبود ماسک و دستکش در بازار و برای مردم هم گفت : در شرایط فعلی اولویت ما برای تامین تجهیزات و اقلام بهداشتی و درمانی برای بیمارستان ها و مراکز درمانی ریفرال است و مردم عادی که علایم حاد ندارند، نیازی به این تجهیزات ندارند.

دکتر موسوی اضافه نمود : علاوه بر آن صرف زدن ماسک و داشتن دستکش برای افراد ایمنی در برابر این ویروس ایجاد نمی نماید، چرا که این تجهیزات نیز می تواند ویروس را به دیگران منتقل کند.

وی گفت : اگر شرایط خود مراقبتی و قرنطینه اختیاری در خانه از سوی شهفرایندان رعایت نگردد، شاید مجبور شویم که روز تحویل سال و تعطیلات عید نوروز را نیز در خانه بمانیم و سطح واگیری ما نیز افزایش زیادی خواهد یافت که کنترل را برای درمانگران ما سخت می نماید.

براساس آخرین آمار دانشگاه علوم پزشکی مازندران تا به امروز در این استان ابتلا حدود 800 نفر به ویروس کرونا قطعی شد و بیش از یک هزار نفر بیمار مشکوک نیز تحت درمان قرار دارند.

براساس این آمار حدود 300 نفر نیز تا به امروز بیمار مشکوک پس از بهبودی از بیمارستان مرخص شدند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران کرونا 90 درصد فعالیت بیمارستانی مازندران را اشغال کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرونا 90 درصد فعالیت بیمارستانی مازندران را اشغال کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید