مدیرعامل بنیاد باران: روزنه ها را نمی بستند اعتراضات امنیتی نمی شد

به گزارش وبلاگ مسافرت، مدیرعامل بنیاد باران گفت: زمینه ها و روزنه ها را بسته اند، اگر نبسته بودند اعتراض صنفی تبدیل به بحث های سیاسی و امنیتی نمی شد، اما چون ما روزنه ها را بسته ایم و اجازه ندادیم این مطالبات مطرح شوند، مطالبات حجیم و تلنبار شده و در نهایت از یک جایی بیرون می زند.

مدیرعامل بنیاد باران: روزنه ها را نمی بستند اعتراضات امنیتی نمی شد

به گزارش وبلاگ مسافرت به نقل از ایلنا، جواد امام کنشگر سیاسی اصلاح طلب درباره اینکه چرا احزاب و جریان های سیاسی نسبت به اعتراض ها و ناآرامی هایی مانند آنچه چند روز گذشته داشتیم یا واکنش نشان نمی دهند و یا به یک بیانیه دیرهنگام اکتفا می کنند، گفت: متاسفانه این جایگاه برای احزاب دیده نشده است، در صورتی که وظیفه احزاب این است که صدای مردم و جامعه باشند و آن را به حکومت منتقل کنند و همچنین جامعه را کنندگی کنند.

وی اضافه نمود: جایگاه واقعی و یکی از ماموریت های اصلی احزاب کنندگی مردم و انعکاس صدای آنها به حاکمیت است، اما تا الان به هیچ حزب سیاسی چنین اجازه ای داده نشده است و اگر حزب اسلامی کار و خانه کارگر فعالیتی دارند به واسطه این است که بیشتر یک نگاه صنفی نسبت به آنها وجود دارد و قشر کارگری را کنندگی می کنند.

دبیرکل حزب مجمع ایثارگران انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه آمادگی ایجاد تجمع در احزاب وجود دارد ولی پذیرش و ساز و کار آن وجود ندارد تا جایی که احزاب نمی توانند صدای مردم و جامعه باشند، گفت: اگر احزاب بیایند درخواست تجمع اعتراضی را داشته باشند همین دستاویزی برای برخورد با آن ها شده و حساب آنها را با موارد حاشیه ای پیوند می زنند.

وی یادآور شد: اتفاقی که در حال رخ دادن است، بسیار بد است به طوری که می گوییم اعتراض حق قانونی است، اما این حق قانونی موقعی به رسمیت شناخته می شود که ما منتقد و مخالف را به رسمیت بشناسیم.

عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان اضافه نمود: اشکال کار این است؛ ساز و کار بروز این اتفاق وجود ندارد با وجود اینکه اصل 27 قانون اساسی تعریف تعیینی از شیوه تجمعات دارد، مسئولان باید بیایند بگویند به احزاب مجوز می دهیم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در واکنش به اینکه ملانوری مدیرکل سیاسی وزارت کشور گفته است که هیچ درخواستی از سوی احزاب برای تشکیل تجمعات داده نشده است، گفت: بستر آن فراهم نشده است. آقای ملانوری به جای اینکه بگویند درخواستی نشده، با توجه به اینکه رسمی هستند، رسانه و جایگاه قانونی دارند، آمادگی خود را برای دادن مجوز به احزاب اعلام کنند و بگویند که بستر آماده شده است.

مدیرعامل بنیاد باران با بیان اینکه شورای شهر و دولت مکانی را برای تجمعات و اعتراض ها معرفی کردند که توسط دیوان عدالت رد شد؛ این یعنی بستر و زمینه ای که برای اعتراض فراهم باشد وجود نداشته و فراهم نشده است، شرح داد: اگر آزادی رسانه ها و احزاب وجود داشته باشد همه چیز اینگونه تلنبار نمی شود تا بنزین را بهانه قرار بدهند و یک عده ای هم بیایند و از آن بهره برداری کنند.

امام ادامه داد: زمینه ها و روزنه ها را بسته اند، اگر نبسته بودند اعتراض صنفی تبدیل به بحث های سیاسی و امنیتی نمی شد، اما چون ما روزنه ها را بسته ایم و اجازه ندادیم این مطالبات مطرح شوند، مطالبات حجیم و تلنبار شده و در نهایت از یک جایی بیرون می زند و نمونه آن در همین مناسبت ها است، این یکی از بحث های تعیین جامعه است.

وی با بیان اینکه ما باید بستر اعتراضات را فراهم کنیم تا جامعه تخلیه شود و همچنین رسانه ها دستشان آزاد باشند، تاکید کرد: وقتی ما از رسانه ها هر روز می خواهیم که فلان کار را بکنند یا نکنند، مطالبات مانده و باز نمی شوند.

این کنشگر سیاسی اصلاح طلب در مورد اینکه چگونه حق برخی تجمع ها محترم شمرده شده اما اجازه دیگر تجمع های اعتراضی داده نمی شود، با اشاره به تجمع روز چهارم آذرماه، گفت: درست است که مردم در این تجمع شرکت کردند اما در اینگونه تجمعات هم چیزهایی که باید گفته نمی شود و از جایی دیگر به بیرون سر می زند. انجام این تجمعات عیب ندارد اما اعلام کنند که احزاب هم می توانند درخواست تجمع کنند و بستر آن را نیز فراهم کنند.

وی با طرح این سوال که یک حزب کجا باید تجمع داشته باشد؟، بیان کرد: اگر بخواهد به خیابان بیاید آنها می گویند خیابان جای اعتراض نیست، محل دیگری هم که برای تجمع وجود ندارد و مردم باید صبر کنند که حکومت یا دولت تجمع راه بیندازد؛ بسیار خب در همان روزی که یک تجمع با سخنران رسمی گذاشته است، اعلام کنند و به کنندگان احزاب تریبون بدهند که آنها هم صحبت کنند.

دبیر حزب مجمع ایثارگران انقلاب اسلامی با اشاره به اعتراضات روزهای گذشته، گفت: در بسیاری از مواقع وقتی چنین اتفاقی می افتد مسئولان به میان معترضان رفته و با کننده آنها صحبت و مذاکره می کنند.

وی ادامه داد: روزهای گذشته راهپیمایی گذاشتند و مردم هم در آن شرکت کردند، در آنجا به احزاب اعلام می کردند که قطع نامه پیشنهادی شما چیست، مگر این کار مردمی نیست؟ کدامیک از احزاب ما در پیش نویس قطع نامه ای که خوانده شد، هماهنگی، همراهی و در اجرای آن نقش داشتند. اگر می خواهیم احزاب، مردم را کنندگی کرده و آنها فضا را مدیریت کنند، باید حتما جایگاه لازم را برایشان قائل باشیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "مدیرعامل بنیاد باران: روزنه ها را نمی بستند اعتراضات امنیتی نمی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیرعامل بنیاد باران: روزنه ها را نمی بستند اعتراضات امنیتی نمی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید